Семантика: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 14 години
с
ситна промена
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (ситна промена)
 
'''Семантиката''' е дел од [[лингвистика]]та што се занимава со значењето на зборовите и нивната функција во реченицата.
Генерално гледано, '''семантиката''' е гранка на [[лингвистика]]та која го проучува ''[[лингвистички знак|означено]]то''. Зборот ''семантика'' бил измислен кон крајот на [[20-отXX век]] од страна на францускиот лингвист [[Мишел Бреал]], авторот на првиот семантички [[трактат]].
 
Семантиката има повеќе предмети на проучување :