Разлика помеѓу преработките на „Евровизија 2001“

с
Правописна исправка, replaced: оддрж → одрж (4)
с (→‎Инциденти: Правописна исправка, replaced: повеќе пати → повеќепати)
с (Правописна исправка, replaced: оддрж → одрж (4))
}}
 
'''Евровизија 2001''' беше 46. издание на Евровизија, кое се одржа во [[Копенхаген]], [[Данска]], после победата на Olsen Brothers во [[Стокхолм]] на [[Евровизија 2000]] со песната [[Fly on the Wings of Love]]. Ова беше вторпат [[Данска]] да биде домаќин на натпреварот, после [[Евровизија 1964]] , 37 години претходно. Вкупно 23 земји учествуваа на натпреварот, кој беше оддржанодржан на 12 мај 2001. Арена-домаќин на натпреварот беше [[Parken Stadium]], односно најголемата арена во која некогаш била оддржанаодржана [[Евровизија]], до 2019. Вкупно 35.000 гледачи го следеле шоуто во живо од арената, што всушност го срушило рекордот од 16.000 достигнат претходната година во [[Шведска]].
 
Шоуто го отвориле [[Olsen Brothers]] со мал дел од нивната победничка песна [[Fly on the Wings of Love]], а потоа следел нивниот последно издадена песна „Walk Right Back“ која била тогашен хит во Данска. Водители биле данската новинарка и ТВ-водителка [[Натасја Кроне Бак]] и познатиот дански глумец [[Серен Пилмарк]].
== Локација ==
 
[[Копенхаген]], главниот град на [[Данска]] беше домаќин на 46-тото издание на Евровизија. [[:en:Parken Stadium|Parken Stadium]] беше избран за место на одржување на ова издание, фудбалски стадион во областа [[:en:Indre Østerbro|Indre Østerbro]] [[Копенхаген|Копенхаген, Данска]] , изграден од 1990 до 1992. [[:en:DR (broadcaster)|Данската национална телевизија (DR)]] се соочила со различни проблеми при организацијата на шоуто, како на пример немање доволна средства за организација или барање на соодветно место за одржување на натпреварот, Трите најголеми градови во [[Данска]]  - [<nowiki/>[[Копенхаген]], [[Орхус]] и [[Оденсе]], испратиле понуди за да го организираат натпреварот. Конечно [[:en:DR (broadcaster)|DR]] го избрала големиот [[:en:Parken Stadium|фудбалски стадион Parken]] како место за натпреварот, по што компанијата која го оддржувалаодржувала стадионот се согласила да додаде повлекувачки кров на стадионот. Ова решение направи да [[:en:Parken Stadium|Parken Stadium]]  биде најголемото место каде некогаш се оддржалаодржала [[Евровизија]], но не се покажало како и најуспешно, бидејќи многу од 38000-те илјади гледачи не можеле да ја видат сцената и за многу учесници салата била преголема.
 
=== Формат ===