Разлика помеѓу преработките на „Архитект“

Додаден 31 бајт ,  пред 1 година
File
с (→‎top: clean up, replaced: .|publ → |publ)
(File)
 
[[Image:Architect.png|thumb]]
 
'''Архитект''' е личност којашто се занимава со планирање, проектирање и надгледување при изградба на објекти, архитектонски композиции и комплекси, кои ги задоволуваат социјално- животните и идејно- уметничките потреби и барања на едно општество<ref>{{наведена книга|last=Каранаков|first=Југослав|title=Елементи на проектирање|date=Скопје, 2002 г|publisher=Универзитет „Св. Кирил и Методиј“}}</ref>. Занимавање со архитектура значи обезбедување услуги поврзани со проектирање и изградба на објекти и просторот околу нив. Поимот архитект има старогрчко потекло, потекнува од зборот arkhitekton (arkhi-, главен и tekton, градител)
 
39

уредувања