Разлика помеѓу преработките на „Монблан“

Нема измена во големината ,  пред 7 месеци
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: глечери → ледници
с (Форматна исправка, replaced: ) е → ) —)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: глечери → ледници)
 
[[Податотека:MontBlancPlane.JPG|thumb|250px|Поглед од јужната страна на Мон Блан во ноември, од патнички авион на релација Париз-Торино, со глечерителедниците Бруљар (лево) и Френеј (десно).]]
 
'''Монблан''' ({{lang-fr|Mont Blanc}}, {{lang-it|Monte Bianco}} = „Бела Планина“) — [[планина]] во [[Алпи]]те со највисок врв во Западна Европа од 4.808м.