Разлика помеѓу преработките на „Анж Жак Габриел“

с
нема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с
{{Infobox person
[[Податотека:Ange Jacques Gabriel door Jean-Baptiste Greuze Louvre.jpg|мини|десно|220п|Портрет на Анж Жак Габриел од сликарот [[Жан Батист Грез]]]]
| name = Анж Жак Габриел
'''Анж Жак Габриел''' ({{lang-fr|Ange-Jacques Gabriel}}; [[23 октомври]] [[1698]] - [[4 јануари]] [[1782]]) — истакнат [[Франција|француски]] [[архитект]], највлијателен во својата генерација, којшто бил главен архитект на дворот на кралот [[Луј XV]], стекнувајќи се со чинот на [[Прв кралски артхитект]]. Тој бил еден од најзначајните претставници на француската [[класична архитектура]].
| native_name = Ange-Jacques Gabriel
| native_name_lang = fr
| image = Ange Jacques Gabriel door Jean-Baptiste Greuze Louvre.jpg
| image_size =
[[Податотека:Ange| Jacquescaption Gabriel= door Jean-Baptiste Greuze Louvre.jpg|мини|десно|220п|Портрет на Анж Жак Габриел од сликарот [[Жан Батист Грез]]]]
| birth_name =
| birth_date =23 октомври 1698
| birth_place =[[Париз]], [[Франција]]
| death_date =4 јануари 1782
| death_place =Париз, Франција
| death_cause =
| resting_place =
| resting_place_coordinates =
| residence =
| nationality =
| other_names =
| known_for =
| education =
| employer =
| occupation = архитект
| title =
| salary =
| networth =
| term =
| predecessor =
| successor =
| party =
| boards =
| religion =
| spouse =
| children =
| parents = Жак Габриел
| relatives =
| box_width =
}}
'''Анж Жак Габриел''' ({{lang-fr|Ange-Jacques Gabriel}}; [[{{рн|23 |октомври]] [[|1698]]}} - [[{{пн|4 јануари]] [[|1782]]}}) — истакнат [[Франција|француски]] [[архитект]], највлијателен во својата генерација, којшто бил главен архитект на дворот на кралот [[Луј XV]], стекнувајќи се со чинот на [[Прв кралски артхитект]]. Тој бил еден од најзначајните претставници на француската [[класична архитектура]].
 
== Животопис ==
Роден е во [[1698]] г. во [[Париз]], и се обучувал кај кралскиот архитект [[Робер де Кот]] и кај татка си, кому му помагал во проектирањето на Кралскиот дворец (сега Палата на берзата) во [[Бордо]] (завршен 1735). Во 1728 г. младиот Габриел Потоа станува член на Кралската архитектонска академија. Од 1735 г. работел како главен помошник на татка си, кој бил главен архитект на [[Версајски дворец|Версај]], а во 1742 го презел неговото работно место, и со тоа станал најважниот архитект Франција. На ова место се задржал во текот на речиси целото владеење на [[Луј XV]].
[[Податотека:Châteautrianon.jpg|мини|десно|„Малиот Тријанон“ во [[Версајски дворец|Версај]]]]
Во 1754 г. Габриел почнал да работи на симетричните палатијални фасади на зданијата што ја образуваат северната меѓа на тогашниот плоштад „Луј XV“ (сегашен плоштад „[[Плоштад Конкорд|Конкорд]]“) во Париз, завршувајќи ги во 1763. Зданието десно служело како складиште за кралската покуќнина (''mobilier de la couronne''), со луксузно сместување за управникот. Од 1789 наваму во зданието е сместен [[адмиралштаб]]от.
 
== Поважни дела ==
[[Податотека:Bordeaux - Place de la Bourse 2009-06-29.jpg|мини|Палатата на берзата во [[Бордо]]]]
[[Податотека:Châteautrianon.jpg|мини|десно|„Малиот Тријанон“ во [[Версајски дворец|Версај]]]]
* доградба и преработка на дворецот [[Шоази (дворец)|Шоази]] (1740-1777);
* [[Компјењски замок]] (од 1750);
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Габриел, Анж Жак}}
[[Категорија:Француски архитекти]]
[[Категорија:Родени во 1698 година]]
[[Категорија:Починати во 1782 година]]
[[Категорија:Луѓе од Париз]]
[[Категорија:Починати во Париз]]