Разлика помеѓу преработките на „Новогодишна ноќ“

Нема измена во големината ,  пред 10 месеци
с
→‎Нов Зеланд: Правописна исправка, replaced: Јужната полутопка → јужната полутопка
Ознаки: Нагледно уредување Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (→‎Нов Зеланд: Правописна исправка, replaced: Јужната полутопка → јужната полутопка)
 
=== Нов Зеланд ===
Градот Гизборн е 496 километри западно од [[меѓународната датумска граница]] и е првиот град кој ја дочекува Новата година. Во Нов Зеланд, градовите ја дочекуваат Новата година со скромни настани и огномети. Во последните години, продажбата на алкохол е забрената, поради многуте безредија, вандализми и други девијантни појави. На 31 декември по последните неколку години, екипата ''Black Caps'' („Црни Капи“) играат еднодневен меѓународен натпревар [[крикет]]. Најголем е огнометот што се пушта од Невесна Кула|Небесната Кула во [[Окленд]], највисока на Јужнатајужната полутопка.
 
== Северна Америка ==