Разлика помеѓу преработките на „Охос дел Саладо“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Западната полутопка → западната полутопка (2), Јужната полутопка → јужната полутопка
с (→‎Литература: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: cite book → Наведена книга (5))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Западната полутопка → западната полутопка (2), Јужната полутопка → јужната полутопка)
| easiest_route =Искачување
}}
'''Охос дел Саладо''' ({{lang-es|Ojos del Salado}}) — [[стратовулкан]] на [[Анди]]те кој се наоѓа на границата помеѓу [[Аргентина]] и [[Чиле]]. Охос дел Саладо е највисокиот активен вулкан во светот со 6.893 метри (22.615 стапки). Охос дел Саладо е исто така втора највисока планина во [[Западна полутопка|Западнатазападната полутопка]] и [[Јужна полутопка|Јужнатајужната полутопка]]. Се наоѓа на околу 600 километри северно од [[Аконкагва]], највисока планина во [[Западна полутопка|Западнатазападната полутопка]] на 6.961 метри (22.838 стапки).
 
Поради својата локација во близина на пустината [[Атакама]], планината има суви услови со снежни покривки кои обично остануваат само на врвот во текот на зимата, иако тешките бури можат да ја покријат околината со неколку метри на снег дури и во лето. И покрај генерално сувите услови, постои постојано [[кратерско езеро]] со дијаметар од околу 100 метри (330 стапки) на надморска височина од 6,390 метри (20,960 стапки) на источната страна на планината<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.andes.org.uk/peak-info-6000/ojos-del-salado-info.asp|title=Andes Website – Information about Ojos del Salado volcano, a high mountain in South America and the World's highest volcano<!-- Bot generated title -->}}</ref>. Ова е најверојатно највисокото езеро од секаков вид во светот.