Разлика помеѓу преработките на „Македонски народен театар“

с
Отповикани уредувањата на Mila Angelkovik (разговор), враќајќи на последната преработка на Kiril Simeonovski
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување Отповикано
с (Отповикани уредувањата на Mila Angelkovik (разговор), враќајќи на последната преработка на Kiril Simeonovski)
Ознака: Отповикување
 
[[Податотека:Skopje star teatar.jpg|мини|десно|Првобитната зграда на театарот во 1920-тите години]]
[[Податотека:Makedonski Naroden Teatar 2013 50.JPG|мини|десно|250п|Поглед на салата]]
'''Македонски народен театар''' (скрат. '''МНТ''') — државен [[театар]] во [[Скопје]] и најстара театарска установа во [[Република Северна Македонија]].<ref>{{наведена книга|first=Јелена|last=Лужина|title=Македонската нова драма, или, Вовед во феноменологијата на современата македонска драматургија|publisher=Детска радост|date=1996}}</ref>
 
== Историја ==