Ордовик: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: 'рбе → ’рбе
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: биодиверзитетот → биоразновидноста)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: 'рбе → ’рбе)
'''Ордовик''' — [[геолошки период]] и систем од развитокот на [[Земја (планета)|Земјата]], еден од шесте периоди во [[Палеозоик|палеозојската ера]]. Опфаќа 41,2 милиони години, од крајот на камбрискиот период пред 485,4 милиони години до почетокот на [[силур]]скиот период пред 443,8 милиони години. Големиот Ордовик настан на биоразновидноста значително ја зголемил разновидноста на живиот свет. Рибите, првите вистински 'рбетници’рбетници во светот, продолжиле да се развиваат, а оние со челусти за првпат се појавиле доцна во тој период. Живиот свет допрва започнал да се проширирува на копно. Околу 100 пати повеќе метеорити ја погодиле Земјата годишно за време на ордовик во споредба со денес.
 
{{Геолошка историја на Земјата}}