Разлика помеѓу преработките на „Плаштари“

Додадени 2 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: 'рбе → ’рбе
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Туникати на Плаштари)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: 'рбе → ’рбе)
 
}}
 
'''Плаштари''' или '''туникати''' ({{науч|Tunicata}} или ''Urochordata'') — [[потколено]] на [[животни]] кои се членови на истоимениот поттип на примитивни морски [[хордови]]. Постојат околу 2000 познати видови. [[Ларва]]лниот стадиум на овие животни се карактеризира со присуство на [[нотохорд]] и грбно [[нерв]]но стебло, кои отсуствуваат кај возрасната единка. Возрасниот организам се одликува со слој на заштитна секреција околу телото наречена [[туника]] (оттука и името на поттипот), која се состои главно од [[белковина]]та [[туницин]]. Плаштарите се чести во живеалишта како што се карпестите брегови, но можат да се најдат и во големи длабочини. Видовите познати како [[Асцидија|асцидии]] сочинуваат една класа во поттипот, а всушност и повеќето плаштари спаѓаат во оваа класа. Плаштарите се важни бидејќи се врска помеѓу [[Без'рбетнициБез’рбетници|без‘рбетниците]] и [[‘Рбетници|‘рбетниците]].
 
== Одлики на ларвената и возрасната единка ==