Тестостерон: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 3 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: 'рбе → ’рбе
[проверена преработка][проверена преработка]
с →‎Литература: clean up, removed: | month = February
с →‎top: Правописна исправка, replaced: 'рбе → ’рбе
Ред 34:
Во просек, возрасен маж синтетизира околу четириесет до шеесет пати повеќе тестостерон од возрасна женска, но жените се, од бихевиорална гледна точка, почувствителни на овој хормон.<ref name="isbn0-07-135739-4"/>
 
Тестостерон е зачуван како таков во текот на еволуцијата кај повеќето 'рбетници’рбетници, иако рибите поседуваат малку поинаква форма која се нарекува 11-кетотестостерон.<ref name="isbn0-87893-617-3"/>
 
== Биосинтеза ==