Разлика помеѓу преработките на „Јордан Симонов“

Додадени 298 бајти ,  пред 8 месеци
нема опис на уредувањето
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: актер → глумец using AWB)
{{Инфокутија за личност
| име = Јордан Симонов
| портрет =[[File:Јордан Симонов (2).jpg|thumb|Јордан Симонов во претставата „Мој термин“]]
| портрет =
| px =
| опис =
==Животопис==
Јордан Симаонов дипломирал на [[Факултет за драмски уметности - Скопје|факултетот за Драмски уметности]] во Скопје, отсек: глумец, во класата на проф. [[Димитрие Османли|Димитрие Рули Османли]], во 1992 година, а во 2015 г завршил постдипломски студии на Факултетот за Драмски уметности во Скопје, отсек: театарска режија, во класата на проф. [[Слободан Унковски]]. Има снимено голем број радио-драми, надсинхронизација на ТВ серии и филмови, Acting couch во филмовите [[Балканот не е мртов (филм)|Балканот не е мртов]] и [[Трето полувреме (филм)|Трето полувреме]].
[[Податотека:Јордан_Симонов_(1).jpg|мини|300x300пкс|Јордан Симонов во претставата „Мој термин“]]
 
==Театарски остварувања==
1.634

уредувања