Ерусалимски собор: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Инфокутија Вселенски собор
[[Податотека:Saint James the Just.jpg|thumb|right|[[Јаков Праведниот]]]]
| council_name = Ерусалимски собор
| image = Saint James the Just.jpg
| caption = [[Јаков Праведниот]], претпоставениот претседавач на соборот
| council_date = о. 50
| accepted_by = највеќето [[христијански вероисповеди]]
| previous =
| next = претвселенски собори и [[Прв вселенски собор|Првиот вселенски собор]] (Никеја)
| convoked_by =
| presided_by = неукажано, но веројатно [[Јаков Праведниот]], а можеби и [[Свети Петар|Симон Петар]]
| attendance =
| topics = спор за [[машко обрежување|обрежувањето]] и Мојсеевиот закон
| documents = извадоци од Новиот завет ([[Дела на светите апостоли]], а можеби и [[Послание до Галатјаните]])
}}
 
'''Ерусалимски собор''' или '''Апостолски собор''' — црковен собор кој се одржал во градот [[Ерусалим]], во периодот околу 50 година. На овој собор се собрале [[Дванаесет апостоли|Дванаесетте апостоли]], заедно со [[Апостол Павле|Павле од Тарс]] и неговите истомисленици.