Разлика помеѓу преработките на „Споредбена лингвистика“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Поврзани дисциплини: Правописна исправка, replaced: се со цел → сè со цел
с (Јазична исправка, replaced: ''' е → ''' —)
с (→‎Поврзани дисциплини: Правописна исправка, replaced: се со цел → сè со цел)
 
* [[јазична типологија]], јазиците се споредуваат за да се класифицираат
* [[контактна лингвистика]], ги проучува јазичните резултати на контактот меѓу јазиците
* [[споредбена анализа]], споредува јазици сесè со цел оценување на учењето на јазикот преку пронаоѓање сличности и различности меѓи изворниот и целниот јазик.
 
==Литература==