Разлика помеѓу преработките на „Крстоносна војна од 1101“

с
→‎top: Правописна исправка, replaced: се со цел → сè со цел
с (Bot: Migrating 23 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q51653 (translate me))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се со цел → сè со цел)
 
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Крстоносни војни}}
По паѓањето на [[Ерусалим]] и преземањето на [[Светиот Гроб]] од страна на [[крстоносци]]те, нивната главна цел била постигнета. Многу од [[крстоносци]]те се вратиле по своите земји, но имало и такви кои останале во [[Ерусалим]]. Во текот на [[1101]] година бил организиран нов поход од страна на [[Етиен Де Блоа]] и [[Југ Де Вермондоа]], кои се упатиле кон своите земји пред да биде преземан [[Ерусалим]].
 
Новиот [[папа Паскал II]], наследникот на [[Папа Урбан II|Урбан II]], посакувал нов поход. Овој поход најмногу бил организиран се со цел да се освои [[Анадолија]], каде според кралската власт морало да се освои за да не им пречат кон патот за [[Ерусалим]] [[селџуци]]те. Овој поход завршил катастрофално за [[крстоносци]]те .
 
 
Новиот [[папа Паскал II]], наследникот на [[Папа Урбан II|Урбан II]], посакувал нов поход. Овој поход најмногу бил организиран сесè со цел да се освои [[Анадолија]], каде според кралската власт морало да се освои за да не им пречат кон патот за [[Ерусалим]] [[селџуци]]те. Овој поход завршил катастрофално за [[крстоносци]]те .
 
{{Крстоносни војни-никулец}}