Разлика помеѓу преработките на „Хан“

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач
с
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
Подоцна овој поим бил прифатен и од други народи во [[Азија]] пред [[Туркиски народи|туркиските народи]] и [[Монголци]]те да го пренесат во останатиот дел од Азија и во [[Европа]]. Во средината на шестиот век за [[Персија|Персијците]] била вообичаена употребата на зборот '''хан''' со значење „Крал на Турците“.<ref>Henning, W. B., 'A Farewell to the Khagan of the Aq-Aqataran',"Bulletin of the School of Oriental and African studies - University of London", Vol 14, No 3, p501-522.</ref>
 
Денес овој збор најчесто се поврзува со слични значења: ''командант'', ''лидерводач'' или ''владетел''. Денес ханови постојат претежно во [[Јужна Азија]], во Средна Азија, во [[Авганистан]] и во [[Иран]].
 
== Наводи ==