Разлика помеѓу преработките на „Флојд Ландис“

Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
→‎Професионална кариера: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач (2)
с (→‎Детство и аматерска кариера: Правописна исправка, replaced: Често пати → Честопати)
с (→‎Професионална кариера: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач (2))
==Професионална кариера==
 
Лендис прејде во друмски бициклизам и ја почна професионалната кариера, во [[1999]] година во тимот Меркур. Во првата сезона остварил една победа и освоил трето место на трка Тур Авенир. [[2000]] година освоил трка во [[Француска]] Пуату—Шаренте. Во текот на првите две години, бил доста приметен и [[Ленс Армстронг]] го однел со себе, во тимот Ју Ес Постал и го изабрал да вози со него на три [[Тур Де Франс]] по ред, од [[2002]] до [[2004]] година Армстронг ги освоил сите три. Лендис во прва сезона освојил етапа на трето Тирено—Адриатико и друго место на Критеријуму Дофине Либере. Новата победа ја чекал до [[2004]] година кога ја освоил трката во Португал, Волта Алгарве, со една етапна победа. На Тур Де Франс [[2004]] година Ландис бил прв помошник на Армстронг, во текот на етапата 17, благодарение на Лендис, некои од Армстронговите ривали се откажале при последниот успон, а за Лендис веќе пишувале како нов лидерводач на тимот. Сепак, на крајот на сезоната, поминал во тимот Фонак.
 
[[2005]] година завршил трет на Турнир на Грузула и деветти на [[Тур Де Франс]], што му бил најдобар дотогашни резултат.
 
[[2006]] година Лендис го освоил Тур Грузија, Калифорнија и Париз-Ница, после што станал лидерводач во УЦИ рангирање. На [[Тур Де Франс]] возел со болки поради повреда, кој го опишал како ужасен „коска се трие од коска“. И покрај болките Лендис го освоил [[Тур Де Франс]] и победата ја нарекол „тријумф на упорност“, поради јаките болки кои ги трпел. На 27 септември [[2006]] година објавил дека колкот успешно му е заменет со метален.
 
==Допинг==