Разлика помеѓу преработките на „Оливер Кромвел“

Нема измена во големината ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач
с (Јазично подобрување, replaced: лидерство → водство)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
 
}}
 
'''Оливер Кромвел''' ([[Хантингдон]], {{роден|25|април|1599}} - [[Лондон]], {{починал|3|септември|1658}}) бил лидерводач на парламентарните сили во [[Англиска граѓанска војна|Англиската граѓанска војна]]. По победата над ројалистите, ја укинал [[монархија]]та и во [[1653]] станал лорд-протектор на [[Англија]], [[Шкотска]] и [[Ирска]]. Две години по неговата смрт монархијата била обновена.
 
== Граѓанска војна ==