Разлика помеѓу преработките на „Никола Саркози“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
→‎Политичка кариера: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач
с (→‎Наводи: Додадена категорија using AWB)
с (→‎Политичка кариера: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
 
 
==Политичка кариера==
Саркози бил избран на функцијата претседател по победата над кандидатката на француските социјалисти, [[Сеголен Ројал]] (''Ségolène Royal'') во вториот изборен круг. Пред да стане претседател, тој бил лидерводач на [[Политичка десница|десно-ориентираната]] Унија за популарно движење. Во периодот од [[мај]] [[2002]] до [[март]] [[2004]] година бил [[министер за внатрешни работи]], а потоа од [[март]] 2004 до [[мај]] [[2005]] година бил [[министер за финансии]], за повторно да биде назначен за министер за внатрешни работи од 2005 до [[2007]] година.
 
Во [[февруари]] [[2016]] година, Саркози бил на распит кај истражните судии поради обвинението за незаконско финансирање на својата претседателска кампања во 2012 година. Имено, според завршната сметка за изборната кампања, Саркози го надминал дозволениот износ на пари, одреден со француските закони.<ref>„Никола Саркози обвинет за илегално финансирање изборна кампања“, ''Дневник'', година XX, број 5992, четврток, 18 февруари 2016, стр. 14-15.</ref>