Македонски парламентарни избори (1990): Разлика помеѓу преработките

с
Јазично подобрување, replaced: лидер → водач
Нема опис на уредувањето
с (Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
 
== Резултати ==
Мандати во новото еднодомно собрание освоија девет партии и три независни пратеници.
 
{| class=wikitable style=text-align:right
 
== Исход ==
Првата конститутивна седница се одржа на [[8 јануари]] [[1991]] година.
 
Поради распоредот на силите во [[Собрание на Република Македонија|Собранието]] настанаа сериозни тешкотии во однос на формирањето на влада. На крајот се пристапи кон формирање на [[техничка влада]]. Мандатот му беше доделен на [[Никола Кљусев]], кој состави [[Влада на Република Македонија од 1991‎|влада]], која на [[20 март]] ја доби довербата од пратениците на Македонското собрание.
== Надворешни врски ==
* [http://www.sobranie.mk/?ItemID=79B5B8E8553BC9448467E22984766301 Пратенички состав 1991 - 1994]
* [http://star.utrinski.com.mk/?pBroj=1929&stID=56296&pR=3 Интервју со Петар Гошев, тогашен лидерводач на СКМ-ПДП], „Утрински Весник“
 
{{Македонски избори}}