Разлика помеѓу преработките на „Канцелар“

Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎Германија: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Римското царство → Римското Царство using AWB)
с (→‎Германија: Јазично подобрување, replaced: лидер → водач)
 
По обединувањето на Германија, во [[1871]] година, канцеларот на царството (Reichskanzler) служел не само како претседател на владата, туку и како претседател на [[Бундесрат]]от, горниот дом на германскиот царски парламент. По оставката на царот [[Вилхелм II (Германија)|Вилхелм II]] во [[1918]], германскиот канцелар повеќе не претседателствувал со горниот дом, но бил претседател на владата на републиката.
 
[[Адолф Хитлер]] бил назначен за канцелар во [[1933]] од страна на претседателот [[Паул фон Хинденбург|Хинденбург]]. На [[23 март]], [[1933]], по [[пожарот во Рајхстагот]], парламентот го одобрил „[[Овластувачки акт|овластувачкиот акт]]“ којшто му дал на Хитлер легално право да донесува закони без одобрение и знаење на парламентот: станал легален диктатор. Хитлер бил канцелар и претседател на Германија и се викал [[Фирер]] и Рајхканцелар (Führer und Reichskanzler, лидерводач и царски канцелар) по смртта на Хинденбург во [[1934]].
 
По поразот на [[Нацистичка Германија]] и создавањето на новата федерална република во [[1949]], канцеларството ја сменило улогата во онаа диктирана од основните закони. Се разликува од канцеларството на [[Вајмарска Република|Вајмарска Германија]] главно во тоа што не се назначува од претседателот, туку преку мнозинство во парламентарно гласање.