Томас Вермален: Разлика помеѓу преработките

с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидерс → водач
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Македонски назив на предлошка, replaced: cite news → наведени вести)
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидерс → водач)
'''Томас Вермален''' ({{IPA-nl|ˈtoːmɑs fərˈmaːlə(n)}};<ref>''Vermaelen'' in isolation: {{IPA-nl|vərˈmaːlə(n)}}.</ref> роден на 14 ноември 1985 година) — [[Белгија|белгиски]] професионален [[фудбал]]ер кој игра како [[Одбранбен играч (фудбал)|центарален одбранбен]] играч за шпанскиот клуб [[ФК Барселона|Барселона]] и [[Фудбалска репрезентација на Белгија|националниот тим на Белгија]].
 
Тој обично игра како лев-централен одбранбен играч, но може да игра и на позицијата класичен [[Одбранбен играч (фудбал)|лев]] бек. Неговите клучни атрибути вклучуваат воздушна способност, лидерскиводачки вештини, и брзина со топката во своите нозе. Тој исто ја поседува способноста за постигнување на гол како одбранбен играч.
 
Вермален се приклучил на младинската академија на [[ФК Ајакс|Ајакс]] во 2000 година и ја освоил холандската титула во неговата прва сезоната  2003-04 со клубот. По заминувањето на [[Клас-Јан Хунтелар|Клас Јан Хунтелар]] во 2009 година, тој бил именуван како капитен на клубот за остатокот од сезоната. Во 2009 година тој бил трансфериран во тимот на [[ФК Арсенал|Арсенал]] и во својата прва сезона бил избран во тимот на [[Премиер лига на Англија|Премиер Лигата]] за таа сезона. Со трансферот на  [[Робин ван Перси]] во [[ФК Манчестер јунајтед|Манчестер Јунајтед]] во август 2012 година, тој бил именуван за капитен на Арсенал, но неговите игри и минутажа биле ограничени поради успехот на одбранбениот тандем [[Пер Мертезакер|Пер Мертерсакер]] и [[Лорен Кошчелни]]. Во август 2014 година, тој официјално за 15 милиони [[Евро|евра]] бил продаден на [[ФК Барселона|Барселона]] во шпанската [[Ла лига|Ла Лига]].<ref>{{Наведени вести|url=http://www.bbc.com/sport/0/football/28728256|title=Thomas Vermaelen: Barcelona to sign Arsenal defender on Sunday|date=9 August 2014|work=BBC|access-date=10 August 2014}}</ref>