Разлика помеѓу преработките на „Државник“

Одземени 6 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидерство → водство
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-философ +филозоф))
с (→‎top: Јазично подобрување, replaced: лидерство → водство)
 
'''Државник''' е [[политичар]] или друг [[држава|државен]] деец со долга и ценета кариера во внатрешната и надворешната политика на една земја.
 
'''Државништвото''' како поим исто така означува и квалитет на раководство и лидерствоводство, кое органски ги обединува луѓето, а означува и старешинство, во смисол на грижа за другите луѓе и за општото добро.
 
„Политичар“ е било кој избран функционер, но само малку од нив успеваат постојано да дејствуваат како непристрасни поборници за општото добро и интегритет. Така, постојат големи разлики помеѓу поимите „политичар“ и „државник“.
 
Поимот „државник“ се применува и општо за [[шеф на држава]], виш политички работник, или пак некој кој во даден момент покажува извесни „државнички“ квалитети.