Разлика помеѓу преработките на „Расејување“

Одземени 13 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎Во биологијата: Јазично подобрување, replaced: Систем за дишење → Дишен систем, системот за дишење → дишниот систем
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (→‎Во биологијата: Јазично подобрување, replaced: Систем за дишење → Дишен систем, системот за дишење → дишниот систем)
 
 
== Во биологијата ==
Во [[биологија]]та, процеси кои се одвиваат со расејување се: преносот на [[Кислород|O<sub>2</sub>]] и [[Јаглерод диоксид|CO<sub>2</sub>]] меѓу [[Алвеола|алвеолите]] и [[капилар]]ите (во [[СистемДишен за дишењесистем|системот задишниот дишењесистем]]), транспортот на истите материи меѓу [[клетка]]та и капиларите и др. Ако расејувањето на честичките се врши низ [[Клеточна мембрана|клеточната мембрана]], тогаш станува збор за [[осмоза]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Расејување| ]]
[[Категорија:Преносни појави]]