Органски систем: Разлика помеѓу преработките

с
Јазично подобрување, replaced: Систем за дишење → Дишен систем
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Откажано уредувањето 3149204 на уредникот 217.16.90.79 (разговор))
с (Јазично подобрување, replaced: Систем за дишење → Дишен систем)
'''Органски систем''' претставува целина од два или повеќе [[орган|органи]]и кои се взаемно [[Анатомија|анатомски]] и [[Физиологија|физиолошки]] (функционално) поврзани. На пример: [[систем за варење]], [[циркулаторен систем]], [[нервен систем]] итн.
 
== Поврзано ==
* [[Систем за варење]]
* [[Дишен систем]]
* [[Систем за дишење]]
* [[Систем за излачување]]
* [[Систем за движење]]
 
{{Никулец за анатомија}}
 
[[Категорија:Органски системи|*]]