Разлика помеѓу преработките на „Леб“

Додадени 242 бајти ,  пред 11 месец
* „Леб, хашиш и месечината“ - песна на сирискиот поет [[Низар Кабани]].<ref>''Arapska poezija''. Beograd: Rad, 1977, стр. 112-114.</ref>
* „Леб и вино“ - песна на српскиот поет [[Миодраг Павловиќ]].<ref>Miodrag Pavlović, ''Izabrane pesme''. Beograd: Rad, 1979, стр. 128-129.</ref>
* „Леб“ - песна на рускиот писател [[Борис Пастернак]].<ref>Борис Леонидович Пастернак, ''Изабране песме''. Нови Сад: Orpheus, 2011, стр. 255-256.</ref>
* „[[Леб и страв]]“ ([[српски]]: ''Hleb i strah'') - кус [[роман]] на српскиот писател [[Милисав Савиќ]] од 1991 година.<ref>Milisav Savić, ''Hleb i strah''. Beograd: Laguna, 2019.</ref>
* „[[Леб и сол]]“ - македонска [[Рок-музика|рок]]-група.