Балтазар Нојман: Разлика помеѓу преработките

с
ситна промена
(Нова статија)
 
с (ситна промена)
Неговото последно дело е црквата на [[Посета (христијанство)|Посетата на Дева Марија]], барокно ремек-дело кое се наоѓа близу [[Елтман|Елтман на Мајна]].
 
[[Image:Vierzehnheiligen-Basilika3-Asio.JPG|thumb|left|ВнатрешностВнатрешноста на Фирценхајлинген]]
Нојман е роден во [[Хеб]], [[Бохемија]] (Чешка). Во 1711 г. се преселил во [[Вирцбург]] in 1711 и нашол покровителство кај семејството [[Шенборн]] во 1717 г. Тој бил одговорен за сите градежни потфати на шенборнскиот кнез-бискуп на Вирцбург. Нојман починал во Вирцбург, Германија.