Разлика помеѓу преработките на „Карл Линеј“

Додадени 125 бајти ,  пред 1 година
с
Додадена категорија
с
с (Додадена категорија)
| footnotes = <br />[[Податотека:Linne CoA.jpg|центар|240п]]<center>[[Грб]]от на Карл Лине</center>
}}
'''Карл фон Лине''' ([[лат.]] ''Carl Linnaeus'', [[швед.]] ''Carl von Linné'', [[23 мај]] [[1707]] – [[10 јануари]] [[1778]]) — [[Шведска|шведски]] [[природонаучник]], [[ботаничар]], [[зоолог]] и [[лекар]]. Основач е на [[систематика]]та, [[Биологија|биолошка]] дисциплина. Сите [[растенија]] и [[животни]] ги сместил во категории по сличности, и тоа:
 
:[[Тип (биологија)|Тип]] (за растенијата, некогаш се користи и [[Оддел (биологија)|оддел]])
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{шведска-био-никулец}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Лине, Карл}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Лине, Карл}}
[[Категорија:Шведски природонаучници]]
[[Категорија:Шведски ботаничари]]
[[Категорија:Членови на Француската академија на науките]]
[[Категорија:Членови на Кралското друштво]]
[[Категорија:Почесни членови на Петербуршката академија на науките]]