Разлика помеѓу преработките на „Народноослободителна борба во Вардарска Македонија“

(Откажано уредувањето 4331971 на уредникот 213.112.68.225 (разговор))
Ознака: Отповикај
 
== Политика на бугарската влада во Македонија ==
[[Податотека:Bulgarian police Macedonia 1942.JPG|thumb|250px|лево|Група бугарски полицајци позираат пред исечени глави на македонски партизани во прилепско во 1942 година. Според грчки извори, фотографијата е од [[Драмско востание|Драмското востание]] во 1941 година.<ref>Η ηρωική εξέγερση του 1941 στη Δράμα. Εκδήλωση της ΕΠ Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης του ΚΚΕ σήμερα στη Δράμα. [https://www.rizospastis.gr/page.do?publDate=13/12/2015&id=16047&pageNo=34 13 Δεκέμβρη 2015, Rizospastis.]</ref>]]
Со потпишувањето на [[Спогодба Кладиус - Попов|Спогодбата]] [[Кладиус]] - [[Попов]] бугарската влада се обврзала да обезбеди работна сила за рудниците во Македонија, кои биле под управа на Германците. За тие потреби било ангажирано месното население. Само во 1942 г. во 700 македонски претпријатија, кои работеле за германски потреби, на присилна работа биле ангажирани 14.000 луѓе.
 
3.654

уредувања