Разлика помеѓу преработките на „Бакарно време“

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
→‎top: clean up, replaced: Црквен → Црковн
с (Јазична исправка, replaced: енеолит → бакарно време (4), Енеолит → Бакарно време)
с (→‎top: clean up, replaced: Црквен → Црковн)
'''Бакарно време''', '''бакарна доба''' или '''енеолит''' — историско раздобје кое го опфаќа периодот од 4.500 до 2000 г. п.н.е.
 
Првите сознанија за овој период, археолошките ископувања и истражувања во [[Република Македонија]], биле извршени пред повеќе од педесетина години. Тогаш за првпат е констатирана бакарновремеската населба на [[Скопското Кале]], неколкуте во Пелагонија, како: Шуплевец, Бакарно Гумно, Црнобуки, Висок Рид, Горни Висои, Крушеанска Чука, Тумба-Карамани. Во охридско-преспанскиот регион се регистрирани две населби: Устие на Дрим и „Црквени„Црковни Ливади“. Во поново време во Кумановско, констатирана е бакарновремеска населба на Костоперска Карпа, "Жеглиговски Камен", во скопско "Врањак", во делчевско "Градиште" кај с. Град, а во кочанско "[[Пилаво]]".
 
Археолозите се согласни регионалната културна група во Македонија да ја наречат Шуплевец-Бакарно Гумно, која што хронолошки се вклопува во пошироки територијални рамки, во културниот комплекс Бубањ-Салкуца-Криводол.