Кадуски јазици: Разлика помеѓу преработките

с
Јазична исправка, replaced: нило-сахарски → нилосахарски (2), Нило-сахарски → Нилосахарски (2)
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: нило-сахарски → нилосахарски (2), Нило-сахарски → Нилосахарски (2))
 
}}
 
'''Кадуските''', '''Кадуглиско-кронгоски''' или '''тумтумски јазици''' сочинуваат мало јазично семејство. До [[1981]] година, овие јазици биле сметани за дел од [[кардофански јазици|кардофанските јазици]], но од тогаш тие се дел од [[Нило-сахарскиНилосахарски јазици|нило-сахарскитенилосахарските јазици]]. Како и да е, доказите за класифицирање се мали и може лесно да се направи нова класификација.<ref>Gerrit Dimmendaal, 2008. "Language Ecology and Linguistic Diversity on the African Continent", ''Language and Linguistics Compass'' 2/5:843''ff.''</ref>
 
== Поделба ==
== Поврзано ==
:⇨ [[Кардофански јазици]]
:⇨ [[Нило-сахарскиНилосахарски јазици]]
 
{{нило-сахарскинилосахарски-јазици-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Кадуски јазици|Кадуски јазици]]