Ахвашки јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правилен назив на предлошка, replaced: Кавкаски-јазици-никулец → Кавкаски-јазик-никулец
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: от јазик''' е → јазик''' —)
с (→‎top: Правилен назив на предлошка, replaced: Кавкаски-јазици-никулец → Кавкаски-јазик-никулец)
'''Ахвашки јазик''' — дел од [[североисточни кавкаски јазици|североисточните кавкаски јазици]]. Јазикот се зборува од околу 1000 луѓе и има два дијалекти: ''северен'' и ''јужен'', што не се многу слични. Има неколку литературни дела на ахвашки, но сепак луѓето користат [[аварски јазик]].
 
{{Кавкаски-јазицијазик-никулец}}
 
[[Категорија:Североисточнокавкаски јазици]]