Разлика помеѓу преработките на „Мансиски јазик“

с
→‎top: Правилен назив на предлошка, replaced: уралски-јазици-никулец → уралски-јазик-никулец
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
с (→‎top: Правилен назив на предлошка, replaced: уралски-јазици-никулец → уралски-јазик-никулец)
Мансискиот јазик спаѓа во групата на [[угрофински јазици]]. Јазикот е поделен на четири главни дијалекти и тоа: источен, западен, северен и јужен дијалект. Јужниот и западниот дијалект се веќе на жалост исчезнати. Карактеристика за јазикот е тоа што има фиксен распоред на зборовите во реченица и користи [[мансиска азбука]] заснована на [[кирилица]].
 
{{уралски-јазицијазик-никулец}}
{{Јазици во Русија}}
{{Уралски јазици}}