Разлика помеѓу преработките на „Хари Потер и Редот на фениксот (филм)“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
 
| followed_by = ''[[Хари Потер и Полукрвниот Принц (филм)|Полукрвниот Принц]]''
}}
'''''Хари Потер и Редот на фениксот''''' ({{lang-en|Harry Potter and the Order of the Phoenix}}) e фантастично авантуристички филм од [[2007 во филмот|2007]], базиранзаснован на [[Хари Потер и Редот на фениксот|истоимениот роман]] од [[Џ. К. Раулинг]]. Режиран од [[Дејвид Јејтс]], продуциран од компанијата на [[Дејвид Хејмен]] [[Heyday Films]] и напишан од [[Мајкл Голденберг]], е петтиот филм од популарниот [[Хари Потер (филмски серијал)|''Хари Потер'' филмски серијал]]. Приказната го следи [[Хари Потер (лик)|Хари Потер]] во петтата година во магичното училиште [[Хогвортс]]. [[Министерството за магии]] одбива да верува дека мрачниот [[Лорд Волдеморт]] е вратен и го поставува [[бирократ]]от [[Министерство за магии#Долорес Амбриџ|Долорес Амбриџ]] како наставник во училиштето.
 
 
 
 
 
{{никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Филмови за Хари Потер]]
[[Категорија:Филмови од 2007 година]]