Разлика помеѓу преработките на „Храдец Кралове“

с
Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
(Hradec Králové (Königgrätz) - Velké náměstí.jpg)
с (Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
}}
 
'''Храдец Кралове''' ({{lang-cs|Hradec Králové}}, {{lang-de|Königgrätz}}; во превод ''Замокот на кралицата'') е град во [[Чешката Република]], и административен центар на [[Краловохрадечки крај|Краловохрадечкиот крај]] во [[Бохемија]]. Економијата на градот е базираназаснована на технилогија за прехрамбена, фотохемиска и електронска индустрија. Во градот се произведуваат и светки познатите пијана „Petrof“.
 
'''Храдец Кралове''' ({{lang-cs|Hradec Králové}}, {{lang-de|Königgrätz}}; во превод ''Замокот на кралицата'') е град во [[Чешката Република]], и административен центар на [[Краловохрадечки крај|Краловохрадечкиот крај]] во [[Бохемија]]. Економијата на градот е базирана на технилогија за прехрамбена, фотохемиска и електронска индустрија. Во градот се произведуваат и светки познатите пијана „Petrof“.
 
== Надворешни врски ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Градови во Чешка]]
[[Категорија:Храдец Кралове| ]]