Разлика помеѓу преработките на „ФК Лестер Сити“

с
→‎Ривалства: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
с (→‎Надворешни врски: Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Commons category| → {{рв|)
с (→‎Ривалства: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
 
Навивачите на Лестер го сметаат тимот на [[ФК Нотингам Форест|Нотингам Форест]] за нивен примарен ривал што се должи на историските социо-економски ривалства меѓу градовите Лестер и [[Нотингам]], од каде што доаѓаат двата клуба. Втори ривали на клубот се [[ФК Дерби Каунти|Дерби Каунти]] со кои тие играат натпревар во таканреченото дерби на Источен Мидландс.
 
И покрај тоа што се со седиште во Западен Мидландс, друг ривал на Лестер во последниве неколку години е [[ФК Ковентри Сити|Ковентри Сити]], кои се базиранизасновани на само 24 милји оддалеченост. Натпреварите меѓу двата клуба, станаа познати како M69 дерби, дебивајќи ги името по Автопатот кој ги поврзува двата града.
 
== Играчи ==