Разлика помеѓу преработките на „Турска азбука“

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
(→‎Изговор: or -> или)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Турската азбука''' е писмото што се користи за пишување на [[Турски јазик|турскиот јазик]]. Азбуката е базираназаснована врз латиницата, со мали модификации приспособени кон турскиот фонетски систем и азбуката. Турската азбука има 29 букви, од кои 8 се самогласки а останатите се согласки. Согласки во [[турски јазик|турскиот јазик]] се A, E, I, İ, O, Ö, U и Ü. Карактеристична буква за [[турски јазик|турскиот јазик]] е буквата Ğ.
 
== Азбука ==