Секунда: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован (2)
с (clean up, replaced: . 11. → ноември , . 12. → декември , . 8. → август)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован (2))
 
== Историја ==
Историски, секундата е дефинирана во врска со ротацијата на Земјата како 1/86.400 од [[соларно време|просечен соларен ден]].<ref>{{Наведена книга| authorlink=G. J. Toomer |first=G. J. |last=Toomer| title=Ptolemy's Almagest | location=Princeton, New Jersey |publisher= Princeton University Press |year=1998|isbn=978-0-691-00260-6 |pages=6–7, 23,211–216}}</ref> Во 1956 година [[Меѓународен комитет за тегови и мери|Меѓународниот комитет за тегови и мери]], со дозвола која ја добил од десеттата [[Генерална конференција за тегови и мери|Генералната конференција за тегови и мери]] во 1954 година, ја дефинирал секундата во однос на периодата на револуција на [[Земја]]та околу Сонцето за одредена [[епоха (астрономија)|епоха]], затоа што станало препознатливо дека Земјината ротација околу својата оска не е доволно зачестена како стандард за време. Земјиното движење било опишано во Њукомови табели на Сонцето, што дава формула за движењето на Сонцето во епохата 1900 базираназаснована на астрономските посматрања извршени во текот на осумнаесеттиот и деветнаесеттиот век. Заради тоа секундата е дефинирана како<ref>{{Наведена книга
|editor1=BN Taylor |editor2=A Thompson |year=2008
|chapter=Appendix 2
Со развојот на [[атомски часовник|атомскиот часовник]], одлучено е тој да се користи како основа за дефиниција на секундата, а не ротацијата на Земјата.
 
После неколку години работа, двајца астрономи од Американската морнаричка опсерваторија (USNO) и двајца астрономи од Националната физичка лабораторија (Тедингтон, Англија) утврдиле врска меѓу фреквенцијата на хиперфин премин на [[цезиум]]ов атом и ефемерна секунда. Користејќи обични методи на мерење базиранизасновани на примените сигнали од радиостаница, то утврдиле орбиталното движење на [[Месечина]]та околу Земјата, од што можело да се заклучи очигледното движење на Сонцето во врска со врмето како што мери атомскиот часовник. Како последица, во 1967 година, Генералната конференција за тегови и мери ја дефинирала секундата на атомско време во [[Меѓународен систем на мерни единици|Меѓународниот систем на мерни единици]] како
 
:''траење од 9.192.631.770 периода на зрачења кое одговара на преминот меѓу две [[хиперфино ниво|хиперфини нивоа]] на [[основна состојба|основната состојба]] на атомот на [[цезиум]] 133.''