Разлика помеѓу преработките на „Отворено тениско првенство на САД“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: три пати → трипати)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
Отвореното Тениско Првенство на САД се разликува од останатите три гренд слем турнири по тоа што во последниот сет се игра тај-брејк. На [[Австралијан Опен]], [[Ролан Гарос]] и [[Вимблдон]], петтиот сет кај мажите, односно третиот за жените се игра сè додека некој не победи со разлика од два гема.
 
Во 2006 година, ЈуЕс Опен стана првиот Гренд Слем што ја внесе [[инстант риплеј]] проверката на судиските одлуки, со помош на новата технологија наречена [[соколово око]]. Се применува само на централните терени (Еш и Армстронг) и на секој од играчите му дозволува на двапати да предизвика судиска одлука во текот на еден сет (и уште една можност во случај сетот да влезе во тај-брејк), но доколку е во право тој не го губи правото повторно да ја предизвика одлуката на судиите. Имено, тенисерот, под претпоставка секој пат да е во право, може да предизвика судиски одлука и сто пати - се на се (со се тај-брејкот) има можност трипати да погреши при предизвикувањето на некоја одлука во еден сет. Откако ''предизвикот'' ќе биде направен, се врши и официјална проверка (3D компјутерска анимација базираназаснована на снимките добиени од неколку камери) и истата се прикажува на голем екран кој во исто време може да го видат играчите, судиите и публиката на стадионот и пред телевизиските приемници. Се вели дека системот работи со 100% прецизност до мерка од 3,8&nbsp;cm. Во текот на УС Опен 2006, 30.5% од предизвиците кај мажите и 35.85% од оние кај жените биле одбиени <ref>[http://www.usopen.org/en_US/scores/instant_replay/instant_replay.html?promo=homepage УС Опен статистика]</ref>.
 
== Белешки ==