Разлика помеѓу преработките на „Монада“

Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
с
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
Во '''математиката''' и '''информатиката''':
* [[Монада (теорија на категориите)]], конструкција во теоријата на категориите
* [[Монадска предикатна анализа]], еден вид на логика базираназаснована на единични (унитарни) оператори
* [[Монада (функционално програмирање)]], конструктори на типови кои се користат во јазици за функционално програмирање со цел да се доловат различните пресметковни поимувања
* [[Монада (нестандардна анализа)]], describes the set of points infinitely close to a given point.
* [[Windows PowerShell]], окружување на принцип на командни редоби за Microsoft Windows кодот наречен „Монад“
* [[Xmonad]], раководител на прозорци за X Window системот
 
 
{{Појаснување}}