Кримскотатарска азбука: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
сНема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
'''Кримскотатарската азбука''' е [[азбука]] што ја користи [[кримскотатарски јазик|кримскотатарскиот јазик]]. Азбуката е базираназаснована на [[кирилица]]та со одредени прилагодувања што се потребни за фонетско-фонолошкиот систем на јазикот.
 
=== Кирилична азбука ===
| style="width:3em; text-align:center; padding: 3px;" | Я я [я]
|}
 
 
{| style="text-align:center" border="1"
|-
|}
 
 
'''гъ''', '''къ''', '''нъ''' и '''дж''' се посебни букви.