Разлика помеѓу преработките на „Класична индиска музика“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: 5-ти век → 5 век using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
[[Податотека:Sawai.jpg|мини|Индиска класична музичка изведба.]]
'''Индиската класична музика''' е [[класична музика]] на [[Индиски Потконтинент|индискиот потконтинент]].{{Sfn|Nettl et al.|1998}} Има две главни традиции: северноиндиската класична музичка традиција се нарекува ''Хиндустани'', додека јужноиндискиот израз се нарекува ''Карнатик''.{{Sfn|Sorrell|Narayan|1980}} Овие традиции не биле различни до околу 16 век. За време на периодот на исламското владеење на индискиот потконтинент, традициите се разделиле и се развиле во различни форми. Хиндустанската музика ја нагласува импровизацијата и истражувањето на сите аспекти на рагата, додека карнатските претстави имаат тенденција да бидат кратки и базиранизасновани на композиции.{{Sfn|Sorrell|Narayan|1980}} Сепак, двата системи продолжуваат да имаат почести карактеристики отколку разликите. {{Sfn|Sorrell|Narayan|1980}}
 
Корените на класичната музика на Индија се наоѓаат во ведската литература за [[Хиндуизам|хиндуизмот]] и античката ''Натјашастра'', класичен санскритски текст на изведувачките уметности од Бахарата Муни.{{Sfn|Rowell|2015}} Санскритскиот текст од 13 век ''Сангита-Ратнакара'' на Сарангадева се смета за конечен текст и од хиндустанистичката музика и карнератичката музичка традиција.<ref name="Bod2013p116">{{Наведена книга|url=https://books.google.com/books?id=321oAgAAQBAJ&pg=PA116|title=A New History of the Humanities: The Search for Principles and Patterns from Antiquity to the Present|last=Rens Bod|publisher=Oxford University Press|year=2013|isbn=978-0-19-164294-4|page=116}}</ref><ref name="MasseyMassey1996">{{Наведена книга|url=https://books.google.com/books?id=yySNDP9XVggC&pg=PA42|title=The Music Of India|last=Reginald Massey|last2=Jamila Massey|publisher=Abhinav Publications|year=1996|isbn=978-81-7017-332-8|page=42|access-date=23 July 2013}}</ref>