Разлика помеѓу преработките на „Движење (физика)“

с
→‎Класична механика: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
с (Замена со македонски назив на предлошка, replaced: {{Main| → {{Главна| (3))
с (→‎Класична механика: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
Класичната механика ги опишува движењата на [[Макроскопија|макроскопските]] објекти, од [[проектил]]и до делови на [[Машина|машинерии]], како и [[астрономски објект]]и ([[вселенски брод]]ови, [[Планета|планети]], [[Ѕвезда|ѕвезди]] и [[Галаксија|галаксии]]). Таа дава многу прецизни резултати во рамките на овие домени и е еден од најстарите и најголеми предмети во [[наука]]та, [[инженерство]]то и [[технологија]]та.
 
Класичната механика во основа е базираназаснована на [[Њутнови закони|Њутновите закони на движењето]]. Овие закони ја опишуваат врската која постои меѓу силите што дејствуваат на дадено тело и движењето на тоа тело. Њутновите закони гласат:
 
# Во отсуство на вкупна надворешна сила, телото или мирува или се движи со константна брзина;