Анри Динан: Разлика помеѓу преработките

Додадени 4 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: базиран → заснован (2)
с (Форматна исправка, replaced: 0 год. → 0 г. (3), 1 год. → 1 г. (3), 2 год. → 2 г. (4), 3 год. → 3 г. (5), 4 год. → 4 г. (4), 5 год. → 5 г. (2), 6 год. → 6 г.)
с (Јазична исправка, replaced: базиран → заснован (2))
[[Податотека:Jean Henri Dunant.jpg|right|thumb|Жан Анри Динан.]]
 
'''Жан Анри Динан''' ([[фр.]] ''Jean Henri Dunant''; {{роден на|8|мај|1828}} – {{починал на|30|октомври|1910}}) — [[Швајцарија|швајцарски]] претприемач и социјален активист. Во 1859 г., за време на деловно патување, бил сведок на последиците од [[Битката во Солферино]], во денешна [[Италија]]. Своите сеќавање и искуство ги запишал во книгата ''Сеќавање на Солферино'', која била инспирација за создавање на [[Меѓународен комитет на Црвениот крст|Меѓународниот комитет на Црвен крст]] (МКЦК) во 1863 година. Женевската конвенција од 1864 г. е базираназаснована на идеите на Динан. Во 1901 год тој ја добил првата [[Нобелова награда за мир]] заедно со Фредерик Паси.
 
=== ''' Рани години и образование ''' ===
Неговиот роденден, 8 мај, се слави како Светски ден на Црвениот крст и Црвената полумесечина. Поранешниот дом за згрижување во Хајден денес е [[Музеј на Анри Динан]]. Во Женева и на други места постојат голем број улици, плоштади и училишта кои го носат неговото име. Највисоко одликување е медалот Анри Динан, кој се доделува секоја втора година од страна на комисијата на Движењето на Меѓународниот Црвен крст и Црвена полумесечина.
 
Неговиот живот, со елементи на фикција, е претсавен во филмот ''Дом а хом'' (1948 г.), во кој учествува Жан Луј Баролт, а периодот од неговиот живот кога бил основан Црвениот крст во меѓународната филмска копродукција ''Анри Динан: црвено на крстот'' (2006 г.). Во 2010 г. театарската група ''Такаразука Реву'' режирала мјузикл базиранзаснован на неговот време поминато во Солферино и основањето на Црвениот крст (''Зората во Солферино'' или ''Каде замина Хуманоста?'').
 
== Друго ==