Џон Рокфелер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован
с (→‎Животопис: Јазична исправка, replaced: == Биографија == → == Животопис ==)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: базиран → заснован)
| занимање = челник на претпријатието „[[Стандард Оил]]“; инвеститор; филантроп
| lbl1 = профит
| data1 = {{profit}}'''$318,3 милијарди''', според „Богати луѓе низ историјата“ (2008), базиранозасновано врз информации на [[Форбс]] - февруари 2008.
}}
'''Џон Дејвисон Рокфелер''' ({{lang-en|John Davison Rockefeller, Sr.}}; 8 јули 1839 – 23 мај 1937) — [[САД|американски]] [[индустрија]]лец и филантроп. Ја развивал [[нафтена индустрија|нафтената индустрија]] и ја дефинирал современата [[филантропија]]. Во [[1870]] година, ја основал претпријатието „[[Стандард Оил]]“ и го водел сè до своето пензионирање во 1897 година.