Разлика помеѓу преработките на „Ҏ“

Одземени 10 бајти ,  пред 11 месец
нема опис на уредувањето
с (MacedonianBoy ја премести страницата Ҏ (Кирилица) на Ҏ)
Image=|
}}
'''Буквата Ҏ''' е дел од [[кирилица|кириличната несловенска азбука]]. Буквата ја користи [[килдински самискикилдинсколапонски јазик]] . Буквата потекнува од кириличната буква Р со одредени модификацииизмени. Има вредност /r̥/.
 
{{Никулец за кирилична буква}}