Разлика помеѓу преработките на „Луис Окања“

Одземени 5 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: хепатитис → хепатит
(#WPWPMK #WPWP)
с (Јазична исправка, replaced: хепатитис → хепатит)
{{внимание}}
[[Податотека:Tour de France, Luis Ocaña, Bestanddeelnr 926-5233.jpg|мини|Хесус Луи Окања Пернија ]]
'''Хесус Луис Окања Пернија''' ( {{Lang-es|Jesús Luis Ocaña Pernía}}; [[9 јуни]] [[1945|1945 година]] - [[19 мај|мај 19,]] [[1994|1994 година]] ) е поранешен [[Шпанија|шпански]] професионален [[Велосипедизам|велосипедист]] во период од 1969 до 1977. Тој бил исклучителен хронометраш и планинар. Најголемиот успех го постигнал во 1970 година, кога ја освоил [[Вуелта а Еспања]], и во 1973 година кога го освоил [[Тур де Франс]] .
 
 
== Смрт ==
Окања извршил самоубиство на 19.05.1994 година, во Франција (во Ногар), поради финансиски проблеми; тој исто така страдал од карцином и хепатитисхепатит Ц.
 
== Поврзано ==