Аспарух: Разлика помеѓу преработките

Одземен 1 бајт ,  пред 2 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(#WPWPMK #WPWP)
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Monogram on the silver eagle from the Voznesenka treasure.svg|мини|Монограм на Аспарух]]
'''Аспарух''' (околу [[640]]-[[701]]) — творецот и првиот владетел на [[Прво Бугарско Царство|Дунавска Бугарија]], којшто со 30.000 до 50.000 [[Прабугари]] (Уногундури)<ref>[http://www.promacedonia.org/vz1a/vz1a_b1_1.html Васил Н. Златарски. История на Първото българско Царство. Епоха на хуно-българското надмощие с. 188.]</ref><ref>Ал. Бурмов, Създаване на Българската дъжава с. 132.</ref><ref>[http://www.promacedonia.org/da/da_3_2.htm Образуване на българската [[народност]]. [[Димитър Ангелов]] (Издателство Наука и изкуство, „Векове“, София 1971) с. 203—204.]</ref> дошол од исток кон утоката на [[Дунав]], бегајќи од [[Хазари]]те, кои ја уништиле [[Стара Велика Бугарија]].
[[Свети Паисиј Хилендарски|Паисиј Хилендарски]] во својата историjа го споменува ханот Аспарух под името "Испор Цар", кое се разбира како погрешно читање на изразот "I SPQR Rex" <ref>https://bg.wikipedia.org/wiki/SPQR#/media/File:SPQRomani.svg</ref>. Тоа е прва римска (италијанска) легија, која се наоѓала на десниот брег на Дунав или во [[Мезија]] (Северна [[Бугарија]]).<ref>https://en.wikipedia.org/wiki/Legio_I_Italica - Первьi Италийски легион</ref> Затоа Паисиј го нарекува "Цар од прва италијанска легија".
 
Откако ги покорил [[Стари Словени|словенските]] [[Племе|племиња]] и ги разбил [[Византија|Византијците]], во [[681]] година Аспарух ја создал првата држава на [[Прабугари]]те на [[Балканскиот Полуостров]] со седиште во [[Плиска]], од кадешто подоцна ќе ги проширува границите на својата држава на просторот до [[Стара планина]]. Во „[[Именик на бугарските ханови]]„ Аспарух е наречен [[кнез]], но историчарите мислат дека оригиналната титула треба да е [[хан]]. Постои една теорија според која вистинското име на бугарскиот владетел e '''Батај''', a „''Аспарух''“ е грчки [[изговор]] на титула во смисла на кнез.<ref>[http://www.kroraina.com/st_iordanov/asparuh.html За името на Аспарух - на бугарски]</ref>
3.905

уредувања