Разлика помеѓу преработките на „Захарина Димитрова“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Инфокутија за личност|име=Захарина Велова Димитрова|познат=прва жена лекар од Мак...)
 
Ознака: Изворно уредување 2017
{{Инфокутија за личност
{{Инфокутија за личност|име=Захарина Велова Димитрова|познат=прва жена лекар од Македонија|роднини=|родители=|мајка=|татко=|сопружник=|занимање=лекар|наставка=а|националност=македонка|портрет=|починал-причина=|починал-место=Бугарија|починал-дата=14 април 1940 година и 67 годишна возраст|роден-место=Ресен, Македонија|роден-дата=26 ноември 1873 година|родено-име=|опис=|деца=}}
| име = Захарина Димитрова
| портрет =
| px =
| опис =
| родено-име = Захарина Велова Димитрова
| роден-дата = {{родена на|26|ноември|1873}}
| роден-место = [[Ресен]], [[Османлиско Царство]] (денес [[Македонија]])
| починал-дата = {{починала на и возраст|df=yes|1940|4|14|1873|11|26}}
| починал-место = [[Пазарџик]], [[Царство Бугарија]]
| починал-причина =
| националност = Македонка
| наставка = а
| познат = прва лекарка од Македонија
| занимање = лекарка
}}
 
'''Захарина Велова Димитрова''' ({{родена на|26|ноември|1873}}, во {{родена во|Ресен, Македонија}} — {{почината на|14|април|1940}}, {{почината во|БугаријаПазарџик}}) — прва [[Македонија|македонска]] жена - лекарлекарка. Медицина завршила во [[Нанси]] ([[Франција]]) на 27. февруари 1901 ггодина. За нејзината дисертација „Структурни иследувања на епифизната жлезда” била и наградена. Турските власти не дозволиле да биде лекар во Македонија, поради што останала во Бугарија.<ref>https://macedonism.org/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%95%D0%BD%D1%86%D0%B8%D0%BA%D0%BB%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D1%98%D0%B0/%D0%B4%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%85%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%B5%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%B0/</ref><!-- (каде „231“ е бројот на страницата и „Бучим“ е насловот на статијата, а томот е I) -->
 
== Биографија ==
Захарина Велова Димитрова (26. XI. 1873 - 14. IV. 1940) е прва жена лекар од Македонија. Медицина завршила во Нанси (Франција) на 27 февруари 1901 г. За нејзината дисертација „Структурни иследувања на епифизната жлезда“ била и наградена. Турските власти не и` дозволиле да биде лекар во Македонија, поради што таа оди во Бугарија, каде останува да живее и работи.
 
Захарина Димитрова е родена на 26 ноември 1873 година во Ресен, Македонија. Таа е ќерка на Мице Велов, син на познат македонски патриот и деец во црковната борба за обновување на Охридската архиепископија, Вељо Милошев. Захарина завршува средно училиште во женската гимназија во Солун, а потоа образованието го продолжува во [[Москва]] каде учи акушерство.
 
Во време кога голем број на Медицинскимедицински факултети во Европа беабиле затворени за студирање на жените, Захарина ја задоволува својата желба за знаење и го продолжува своето образование како студентка по медицина во [[Лозана]]. Потоа како стипендистка на Егзархијата го продолжува своето образование по медицина на Медицинскиот факултет во Нанси (Франција), кој ги прима првите женски студенти во 1894 година.
 
Во учебната 1894/1895 година, според списоците на студенти на овој факултет, во првиот квартал студираат 1 од Русија; потоа во вториот квартал: 2 од Русија, 6 од Бугарија, 2 од Турција (Македонија); а во третиот квартал вкупно 10. Меѓу нив се наоѓа и ресенчанката Захарина Велова, за што сведочи заедничката фотографија на студентите по медицина од 1 и 2 година, на која е прва од лево.
 
Захарина Велова Димитрова, првата жена лекар од Македонија, починала на 14 април 1940 година во Бугарија.<ref>Македонска енциколопедија, 2009 г; Simone Gilgenkrantz, Les premières étudiantes étrangères en médecine à Nancy (1894-1914)</ref><ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.professeurs-medecine-nancy.fr/premieres_etudiantes_etrangeres.htm|title=premières étudiantes étrangères à Nancy|work=www.professeurs-medecine-nancy.fr|accessdate=2020-09-30}}</ref>
 
[извор: Македонска енциколопедија, 2009 г; Simone Gilgenkrantz, Les premières étudiantes étrangères en médecine à Nancy (1894-1914) - <nowiki>http://www.professeurs-medecine-nancy.fr/premieres_etudiantes_etrangeres.htm</nowiki>]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Димитрова, Захарина}}
[[Категорија:Луѓе од Ресен]]
[[Категорија:Македонски лекари]]