Извоз: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 3 години
с
→‎Макроекономија: Правописна исправка, replaced: бруто домашниот производ → бруто-домашниот производ
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Правописна исправка, replaced: Бруто домашен производ → Бруто-домашен производ)
с (→‎Макроекономија: Правописна исправка, replaced: бруто домашниот производ → бруто-домашниот производ)
 
== Макроекономија ==
Во [[макроекономија]]та, нето-извозот (извоз минус увоз) е компонента на [[Бруто-домашен производ|бруто -домашниот производ]], заедно со домашната [[потрошувачка]]та, [[Инвестиции (макроекономија)|физичките инвестиции]] и [[Државни трошоци|државните трошоци]]. Странската побарувачка за извоз на една земја зависи позитивно од приходите во странски земји и негативно од силата на валутата на земјата производителот (т.е. од тоа колку е скапо за странските клиенти да купуваат [[Валута|валута на]] земјата производител на [[Девизен пазар|девизниот пазар]] ).
 
== Наводи ==